Mezoterapi

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Mezoterapi Nedir ?

Dermatoloji Bölümü
Cildi gençleştirmek ve sıkılaştırmak ayrıca fazla yağı gidermek için vitamin, enzim, hormon ve bitki özleri enjeksiyonlarının kullanıldığı bir yöntemdir.

Mezoterapi: Cilt yenileme, sıkılaştırma ve canlandırma amacıyla kullanılan minimal invaziv bir tedavi yöntemidir. Bu işlem, vitaminler, mineraller, amino asitler ve diğer besleyici maddelerin doğrudan cilt altına enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir.

İlk kez 1952 de uygulanmıştır. Vitamin, enzim , antioksidan ve bitki ekstratları kullanılarak yapılan mikroenjeksiyon yöntemidir. Fransız yüz yenilenme tekniği ilk uygulamalardan biridir.  Bu amaç dışında  ağrıyı azaltmak için başlanılan bir tedavidir.

Mezoterapi günümüzde: Mide, kalça, kol, bacak ve yüz gibi bölgelerdeki yağı azaltmak için, Seluliti azaltmak, Kırışıklık ve çizgileri ortadan kaldırmak, Gevşeyen cildi sıkılaştırmak, Ağrıyı azaltmada, erkek ve kadında alopesi (saç ve vücuttaki kılların  dökülmesi) gibi kıl kaybına neden olan durumları düzeltmek için kullanılır.

Mezoterapi öncesi planlama - Planning before mesotherapy

Mezoterapi Nasıl Yapılır ?

Çok ince bir iğne kullanılarak cildin orta tabakasına (mezoderm) bir seri enjeksiyon yapılır. Mezoterapinin deri harabiyetine neden olan kötü dolaşım ve inflamasyon gibi durumları düzelterek etkili olduğu kabul edilir. Mezoterapide kullanılan enjeksiyon için Standard bir formül yoktur. Çok farklı solusyonlar kullanılabilir. Bu doktorun seçimine bağlıdır.

Mezoterapi her bir seansında cildinize bölgesel bir uyuşturucu ilaç uygulanabilir. Bunu kullanmak her zaman şart değildir. Kullanılan iğne peş peşe enjeksiyon yapabilmek için tabanca benzeri bir cihaza takılabilir. Enjeksiyonlar farklı derinliklerde yapılabilir. Uygulanan tedaviye göre 1-4 mm derinlik kullanılabilir. Her bir enjeksiyonda solüsyonun çok küçük bir parçası deriye enjekte edilir.

Mezoterapi Nasıl Çalışır?

 • Enjeksiyonlar: İnce iğneler kullanılarak, cildin orta katmanlarına (mezoderm) özel hazırlanmış karışımlar enjekte edilir. Bu karışımlar, cildin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini içerir.
 • Hücre Yenilenmesi: Enjekte edilen maddeler, hücre yenilenmesini teşvik eder ve cildin doğal iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Kollajen Üretimi: Mezoterapi, kollajen ve elastin üretimini artırarak cildin elastikiyetini ve sıkılığını geri kazandırır.

Mezoterapi Kullanım Alanları ve Tedavi Süreci

 • Yüz: Yüzdeki kırışıklıklar, ince çizgiler, akne izleri ve pigmentasyon sorunlarının tedavisi.
 • Boyun ve Dekolte: Boyun ve dekolte bölgesindeki cilt yenileme ve sıkılaştırma işlemleri.
 • Saçlı Deri: Saç dökülmesi ve saç incelmesi sorunlarının tedavisi.
 • Vücut: Selülit tedavisi ve lokal yağ birikimlerinin azaltılması.

Süreç

 • Danışmanlık: Tedavi öncesi dermatolog ile yapılan danışmanlık seansı, hastanın cilt tipi, cilt sorunları ve tedavi beklentilerini belirler.
 • Hazırlık: Tedavi öncesi cilt temizlenir ve lokal anestezi kremi uygulanır.
 • Uygulama: Mezoterapi karışımı, ince iğneler kullanılarak cildin orta katmanlarına enjekte edilir. İşlem genellikle 20-30 dakika sürer.
 • İyileşme: Tedavi sonrası ciltte hafif kızarıklık ve şişlik olabilir. Bu etkiler genellikle birkaç saat içinde geçer.
Mezoterapi enjeksiyonları yapılan bir kadın - A woman receiving Mesotherapy injections - Dermatoloji Ankara

Mezoterapi İle Cilt Yenileme

Yüz yenilenmesi: 2-3 haftalık aralarla 4 seans gerekir. Yüz görünümünde belirgin düzelme yaptığından en populer mezoterapilerden biridir.

Mezoterapi donuk, yorgun görünen cildi ve yüzeyel kırışıklıkları anında iyileştirebilir, yavaşlayan kan dolaşımını hızlandırarak iyileştirmeye yardımcı olur, vücudun yaşlanması sonucu ortaya çıkan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Bu tedavi ile hiperpigmentasyonu gidermek akneleri tedavi etmekte mümkündür. Sonuçta ışıltılı bir yüz görünümü kazanılmış olur.

Mezoterapi vitamin kokteylleri derideki fibroblast denilen destek dokunun ana hücrelerini uyarabilir, buna bağlı olarak deride daha fazla kolajen yapılarak yaşlanma çizgilerinin üstesinden gelinebilir.  Tipik mezoterapi kokteyli 50 üzerinde aktif ürün kapsar. Cildi beslemek, tamir etmek ve yenileştirmek için.

Fiyatı Nedir?

Fiyat bilgisi alıp işlem hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kanunen fiyat ve ücret bilgisi web ortamında paylaşımı yapılamamaktadır. Bilgi almak için bize telefondan ya da whatsapp üzerinden ulaşın.