Smear Testi ve HPV

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Smear Testi Nedir ?

Kadın Doğum Bölümü
Nezih merkezimizde muayeneniz sırasında HPV DNA testi yaptırabilirsiniz

Smear Testi (Pap Smear): Kadınlarda rahim ağzı kanserini ve prekanseröz (kanser öncesi) hücre değişikliklerini tespit etmek amacıyla yapılan bir tarama testidir. Rahim ağzından alınan hücre örneği laboratuvarda incelenir.

HPV DNA Testi: Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonunu tespit etmek için yapılan bir testtir. Özellikle rahim ağzı kanseri riski taşıyan yüksek riskli HPV tiplerini belirlemek amacıyla kullanılır.

Smear ve HPV DNA testi hazırlığı - Prepartion for HPV DNA and smear test

Smear Testi ve HPV DNA Testi Nasıl Yapılır ?

  • Hazırlık: Test öncesi birkaç gün boyunca cinsel ilişkiden kaçınılması, vajinal kremler kullanılmaması önerilir.
  • Örnek Alma: Kadın jinekolojik pozisyonda yatarken, doktor bir spekulum yardımıyla rahim ağzını görünür hale getirir ve bir fırça veya spatula ile hücre örneği alır.
  • Laboratuvar İncelemesi: Alınan hücre örneği laboratuvara gönderilir ve mikroskop altında incelenir. Ayrıca, hücre örneği laboratuvarda DNA analizi yapılarak yüksek riskli HPV tipleri açısından incelenir.

Smear ve HPV DNA Testlerinin Önemleri ve Farkları

  • Erken Teşhis: Rahim ağzı kanseri ve prekanseröz değişikliklerin erken teşhis edilmesini sağlar.
  • Rutin Kontrol: Kadınların düzenli olarak smear testi yaptırmaları, rahim ağzı kanserinin önlenmesi ve erken tedavi edilmesi açısından önemlidir.
  • Yüksek Riskli HPV Tipleri: HPV DNA testi, rahim ağzı kanseri riski taşıyan yüksek riskli HPV tiplerini belirleyerek erken müdahale imkanı sağlar.

 

Smear testi hücresel değişiklikleri tespit ederken, HPV DNA testi virüsün kendisini tespit eder. HPV DNA testi, Smear testi ile birlikte kullanıldığında rahim ağzı kanseri tarama sürecinin etkinliğini artırır.

Kadın Doğum Ankara

Smear Testi ve HPV DNA Testi Kimlere Yapılır ?

  • Rutin Tarama: 21 yaşından itibaren tüm kadınlar düzenli aralıklarla smear testi yaptırmalıdır.
  • HPV Testi Ekstra: 30 yaş ve üzeri kadınlar, smear testi ile birlikte HPV DNA testi yaptırarak daha kapsamlı bir tarama yapabilirler.

 

Sonrası: Smear testi sonrası hafif lekelenme olabilir, ancak genellikle ağrısızdır ve normal aktivitelere devam edilebilir.

Fiyatı Nedir ?

Kanunen fiyat ve ücret bilgisi web ortamında paylaşımı yapılamamaktadır. Bilgi almak için bize telefondan ya da whatsapp üzerinden ulaşın.