Bronkoskopi

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Bronkoskopi

Bronkoskop görüntüleme için bir ışık kaynağına ve merceğe sahip ince, boru şeklinde esnek bir alettir.

Bronkoskopi sırasında, bronkoskop aletinin geçtiği yerlerdeki dokuları incelemek, görmek mümkündür. Üst hava yollarından (nefes borusundan) başlayarak akciğerler dahil geçilen tüm alanları tetkik etmek mümkündür. Ayrıca bronkoskopi sırasında şüpheli görülen yerlerden biyopsi alınıp bunlar mikroskop altında incelenerek tanıya gidilebilir. Bronkoskopi göğüs hastalıkları uzmanları tarafından yapılır.

Bronkoskop ağızdan veya burundan sokularak işleme başlanır. Hastaya işlem öncesi sedasyon uygulanabilir. Bronkoskop ile birlikte biyopsi almak için bir alet, kanamayı durdurmak için elektrokoter denilen bir diğer alet, hava yolundaki kitleyi küçültmek için lazer gibi özel cihazlar kullanılabilir.

Bronkoskopi Görüntü

Bronkoskopi Ne İçin Yapılır?

Akciğer kanseri olan kişilerde göğüsteki lenf nodlarını kontrol amacıyla ultrason probu ile endobronşial ultrasonografi yapılabilir.

Bu şekilde kanserin yayılım derecesi, tedavi sırasında tedaviye cevabı takip edilebilir.
Bronkoskopi sıklıkla inatçı öksürük, kanlı balgam, akciğer grafisinde şüpheli görünüm, ağır akciğer enfeksiyonlarında uygulanır. Bronkoskopi ile mukus ve doku örneği alınabilmesinin yanı sıra solunum yollarına kaçan yabancı cisimleri çıkarmak hava yollarındaki tıkanıklıkları gidermek, akciğer sorunları (kanama, hava yolunun anormal darlığı, akciğer kollapsı gibi) için tedavi sağlamak amacıylada kullanılır.

2024 Fiyatı Nedir?

Fiyat bilgisi alıp işlem hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kanunen fiyat ve ücret bilgisi web ortamında paylaşımı yapılamamaktadır. Bilgi almak için bize telefondan ya da whatsapp üzerinden ulaşın.