Üst Endoskopi

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
Üst endoskopi, diğer bir deyimle gastrointestinal endoskopi mide ve ince bağırsak üst kısımlarının incelenmesinde kullanılan bir yöntemdir.

Sindirim sisteminin üst bölümleri: yemek borusu, mide ve oniki parmak barsağının ilk bölümü olan duodenumdur. Üst endoskopi işlemi uzun,  ince ucunda bir kamerası olan esnek tüp şeklinde bir cihazla endoskopla yapılır. Bu cihazı gastroenterologlar kullanmalıdır.

En doğru isimlendirme özefagogastroduodenoskopidir. Çünkü işlem sırasında mide yanı sıra yemek borusu, oniki parmak bağırsağının üst kısmı duodenum da değerlendirilir.  Bu işlem için hastanın hastanede yatması gerekmez.

Üst endoskopi sindirim sisteminin üst kısmındaki hastalıkların tanısında bazen de tedavisinde kullanılır. Örneğin kanama durumlarında endoskopla kanayan yeri görüp kanamayı durdurmak mümkündür.

Gastroenteroloji Ankara Kolonoskopi ve Endoskopi

Endoskopi Kullanım Alanları

Hastanın şikayet nedenlerini araştırmak için: Göğüs yanması, bulantı, kusma, karın ağrısı, yutma zorluğu, kanaması olan hastalarda bu şikayetlere neden olan bozuklukları araştırmak için kullanılır.

Tanı için: Endoskopi hastalık kesin tanısı için doku örneği alma olanağı sağlar. Özellikle ülser gibi inflamasyon, ishal durumları ve kanser tanısı için önemlidir.

Tedavi için: Endoskopla bazı durumlar tedavi edilebilir. Kanayan damarın durdurulması, daralmış yemek borusunun genişletilmesi, yabancı cisim çıkarma gibi.

Endoskopi bazen ultrasonla birlikte yapılabilir. Bir ultrason probe endoskopa yerleştirilir ve mide özefagus duvarının görüntüleri alınabilir. Endoskopik ultrasonografi ile pankreas gibi ulaşılması zor organların görüntüleri alınabilir.

Çoğu endoskoplar dar bant denilen özel bir ışık kullanarak Barret özefagus gibi özel durumların daha iyi görüntülenmesini sağlarlar.

Endoskopi güvenilir bir işlemdir. Seyrek olarak istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Yan Etkileri Nelerdir ?

Kolonoskopi öncesi hazırlık gerekli mi?

Kanama: Endoskopiden sonra kanama riski eğer parça alındıysa veya sindirim sisteminin kanama ile ilgili bir hastalığı varsa ortaya çıkabilir. Çok seyrektir.

Enfeksiyon:  Risk çok düşüktür. Enfeksiyon riski ek işlemler yapıldığında artabilir. Ortaya çıkan enfeksiyonlar da hafif seyirlidir ve antibiyotikle hızla düzelirler. Çok yüksek enfeksiyon riski olan hastalara işlemden önce koruyucu antibiyotik verilebilir.

Gastrointestinal sistemde yırtılma: Yemek borusu veya daha başka bir yerde yırtılma çok çok seyrektir. Hastane bakımı ve cerrahi gerektirir. Yemek borusunun genişletilmesi gibi durumlarda dahi çok seyrek ortaya çıkar.

Sedasyon veya anesteziye reaksiyon: Üst endoskopi sıklıkla hafif uyutma hali sağlanarak yapılır. Burada kullanılan ilaca karşı bazı kişilerin duyarlılığı olabilir.

Endoskopi sonrası bu yan etkiler nasıl farkedilir? Hastanın hangi şikayetleri olur?

 • Ateş
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Kanlı, siyah veya çok koyu gayta
 • Yutma zorluğu
 • Şiddetli ve devamlı karın ağrısı
 • Kusma, özellikle kahve telvesi şeklinde kusma önemlidir.

Bu şikayetleri olan hastaların acilen doktoruna müracaat etmesi tavsiye edilmelidir.

Üst endoskopi gastroenteroloji

Endoskopi Öncesi ve Sonrasında Neler Yapılmalıdır ?

Üst Endoskopi Öncesi

 • Aç Kalma: İşlemden önce en az 6-8 saat aç kalmanız gerekir. Bu, midenin boş olmasını ve endoskopinin daha rahat yapılmasını sağlar.
 • İlaç Kullanımı: Doktorunuz, hangi ilaçları almanız gerektiği veya almamanız gerektiği konusunda talimatlar verecektir. Kan sulandırıcı ilaçlar gibi bazı ilaçlar endoskopiden önce kesilmelidir.
 • Reçeteli İlaçlar: Düzenli olarak alınan ilaçlar varsa, su ile birlikte az miktarda alınmasına izin verilebilir.
 • Refakatçi: İşlemden sonra sizi eve götürecek ve birkaç saat boyunca size eşlik edecek birinin olması önemlidir, çünkü sedasyon kullanıldıysa işlem sonrası sersemlemiş olabilirsiniz.

Üst Endoskopi Sonrası

 • Dinlenme: İşlemden sonra birkaç saat dinlenmek önemlidir. Sedasyon etkisi geçene kadar tam olarak uyanık hissetmeyebilirsiniz.
 • Yemek ve İçmek: Boğazınız uyuşmuş olabilir, bu yüzden doktorunuz su içmeye başlamadan önce beklemenizi isteyebilir. Daha sonra hafif yiyecekler yiyebilir ve sıvı alabilirsiniz.
 • Sonuçlar: Doktorunuz genellikle işlemden hemen sonra ilk bulguları paylaşır. Biyopsi yapılmışsa, sonuçların çıkması birkaç gün sürebilir.
 • İlaçlar: Doktorunuz, işlemden sonra kullanmanız gereken ilaçlar hakkında bilgi verecektir. Ağrı kesici veya antibiyotik reçete edilebilir.

Fiyatı Nedir?

Fiyat bilgisi alıp işlem hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kanunen fiyat ve ücret bilgisi web ortamında paylaşımı yapılamamaktadır. Bilgi almak için bize telefondan ya da whatsapp üzerinden ulaşın.