[:tr]
[:]

MR GÖRÜNTÜLEME NEDİR?

2024-05-28

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ya da yaygın kullanımıyla Emar (MR) vücudumuzdaki herhangi bir yerin görüntülerini oluşturmak için manyetik alan ve radyo dalgalarını kullanan bir görüntüleme yöntemidir. Röntgen ya da tomografi incelemelerindeki gibi X- ışınları (ionizan radyasyon) içermez.

Çoğu MRI makinesi büyük, tüp şeklindeki mıknatıslardır. Hem kesitsel hem de farklı açılardan değerlendirilebilen 3 boyutlu görüntüler elde olunabilir.

Vücudun değişik bölgeleri için farklı amaçlarla kullanılabilir. Özellikle yumuşak dokuları görüntülemek için daha uygundur. Beyin ve omurilik, kemik ve eklemler, iç organlar, meme, kalp ve kan damarları gibi vücudun değişik bölgeleri değerlendirilebilir.  Baş ağrısı, inme, nörolojik rahatsızlıklar, beyin tümörleri, anevrizmalar, boyun, sırt ve bel bölgesi omurga patolojileri, fıtıklar, omuz, kalça, diz gibi eklemlerin ve bağların değerlendirilmesi, spor yaralanmaları ve karın içi organ rahatsızlıkları, tümörleri klinikte en sık kullanım alanlarından bazılarıdır.