[:tr]
[:]

DE QUERVAIN TENOSİNOVİT NEDİR?

2024-07-01

DE QUERVAIN TENOSİNOVİT NEDİR?

Başparmağı diğer parmaklardan ayıran ve yukarı kaldıran kirişlerde ve veya onları saran kılıflarda zorlanma, çok kullanma ve tahriş sonucu el bileği ve başparmak hareketleri ile oluşan ağrılı durumdur.

DE QUERVAIN TENOSİNOVİT KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Her yaştaki kadın ve erkeklerde görülse de daha çok orta yaşlı kadınlar ve yeni doğum yapmış anneler bu hastalığa yakalanır. Doğurmuş ananeler, bebeğini çok sık kaldırıp, indirdiği için bu hastalık oluşur. Bunun dışında da başparmak ve el bileği ile tekrarlayan hareketleri yapanlar (raket kullananlar, golf oynayanlar, balıkçılar gibi) ve romatizma hastaları bu hastalığa adaydırlar.

DE QUERVAIN TENOSİNOVİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalar, el bileğinin başparmak tarafındaki ağrıdan ve başparmaklarının hareketi ile oluşan ağrıdan şikayet ederler. Bir şeyleri mesela çaydanlığı kaldırmak bile çok ağrılıdır.

DEQUERVAIN TENOSİNOVİT NASIL TEŞHİS EDİLİR

Hastanın sorgulanması, şikayetlerinin detaylıca dinlenmesi sonrası özel bir muayene testi ile tanı konulur. Başka patolojileri ekarte etmek için bazen röntgen, ultrason ve hatta MR tetkiki de gerekebilir.

DE QUERVAIN TENOSİNOVİTİN TEDAVİSİ NASILDIR?

Öncelikle hastalara el bilek ve başparmağını dinlendirmesi önerilir. Bunun için de özel el bileklikleri ve beraberinde ilaç tedavisi verilir. Geçmeyen vakalarda, o kirişlerin olduğu el bilek bölgesine lokal enjeksiyon yapılabilir. Daha da inatçı vakalarda küçük bir cerrahi müdahale ile etkilenmiş olan baş parmak kirişleri açılarak serbestleştirilir.