[:tr]
[:]

HALLUKS VALGUS NEDİR?

2024-07-01

HALLUKS VALGUS NEDİR?

Ayak başparmağının diğer parmaklara doğru yönelmesi ve başparmak kökünde ağrılı bir şişlik ve çıkıntının oluşmasıdır.

HALLUKS VALGUS KİMLERDE GÖRÜLÜR?

En çok orta ve ileri yaşlarda, daha çok da dar, yüksek, sivri burunlu ayakkabı giyen bayanlarda görülür. Bunun dışında düz tabanlarda, taraklı ayaklarda, eski ayak travması geçirenlerde de olabilir. Ayak yapısı ile ilgili olarak aile büyüklerinde varsa devam eden kuşaklarda da görülebilir.

HALLUKS VALGUS BELİRTİLERİ NEDİR?

Başparmak kökündeki çıkıntı, şişlik, morluk ve ağrı. Uzun süre ayakta kalınca ağrının artması ve rahat ayakkabı giyememek asıl belirtilerdir. Daha da ilerleyince başparmak, ikinci ve üçüncü parmağın altına girer veya bu parmakların üstüne çıkar.

HALLUKS VALGUSUN TEDAVİSİ NASILDIR?

Öncelikle hastanın ayakkabı seçimini, burnu geniş, yumuşak ve alçak ayakkabılar şeklinde yapması esastır. Bunun dışında parmak arası makaralar, gece atelleri gibi deformitenin ilerlemesini yavaşlatıcı yardımcı aletler de kullanılabilir ama bunlarla sonuç almak oldukça zordur. İlerlemiş vakalarda ağrının giderilmesi, ayak estetiğinin düzeltilmesi, ayağın normal mekaniğinin sağlanması için cerrahi müdahale en akılcı yoldur. Yapılacak cerrahi müdahale, hastanın yaşı, işi ve ayaktaki deformitenin durumuna göre belirlenir.