[:tr]
[:]

MORTON NÖROMA NEDİR?

2024-07-01

MORTON NÖROMA NEDİR?

Ayaktaki tarak kemikleri arasında dijital sinir dediğimiz toplu iğne kalınlığında sinirler vardır. Bunlardan daha çok, 3.ve 4. tarak kemikleri arasındaki sinirin etrafındaki doku bazen zamanla kalınlaşır ve tarak kemiklerini birbirine bağlayan bağ altında sıkışır. Bu durum, morton nöroma ya da dijital nöroma olarak adlandırılır.

MORTON NÖROMA KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Daha çok kadınlarda görülür ve dar, sivri, yüksek ayakkabıların sebep olduğu düşünülür.

MORTON NÖROMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genellikle hasta, ayakkabı giydiğinde tabandan parmaklarına doğru yayılan ağrı ve uyuşmadan şikayet eder. Bazen de hastalar, kendilerini bir bilye üzerinde yürür gibi hissettiklerini söyler.

MORTON NÖROMANIN TEŞHİSİ

Muayene sırasında doktorun dışarıdan görebileceği bir şey yoktur. Bazen muayene sırasında elle hissedilebilen küçük bir şişlik ve tıkırtı sesi duyulabilir. Tarak kemikleri arasına bastırıp sıkıştırmakla hasta şikayetinin ortaya çıktığını söyler. Diğer patolojileri ekarte etmek için röntgen grafisi alınır, teşhisi kesinleştirmek ve tedaviye başlamak için ilaçlı MR çektirilir.

MORTON NÖROMANIN TEDAVİSİ

Öncelikle hastanın ayakkabı giyme alışkanlıkları değiştirilir. Daha rahat ayakkabılar önerilir. Beraberinde taban altına destekler verilebilir. Şikayetlerin devam etmesi durumunda sırasıyla lokal enjeksiyon o da olmazsa ameliyat yapılır.