[:tr]
[:]

TENİSCİ DİRSEĞİ NEDİR?

2024-07-01

TENİSCİ DİRSEĞİ NEDİR?

El bileğini yukarı kaldıran kaslar, dirseğin dış tarafındaki kemik çıkıntısına yapışır. Bu kaslar, aşırı zorlanacak olursa yapıştığı yerde bir reaksiyon ve zedelenmeye neden olur. Neticede hastanın dirseğinde ve dirsekten aşağısında hareketler sırasında ağrı olur. Buna lateral epikondilit ya da tenisçi dirseği denir.

TENİSCİ DİRSEĞİ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

El, kol işi yapan ustalar (boyacı, marangoz, tesisatçı), ev işi yapan kadınlar, tenis raketini uygunsuz kullanan sporcular bu hastalığın sıklıkla görüldüğü gruptur. Daha çok da bunlar 30-50 yaş arası erişkin kişilerdir.

TENİSCİ DİRSEĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Daha çok tekrarlayan hareketleri n yapılması hikayesi vardır. Hastalar, dirsek ve önkollarında özellikle bir şeyi kavrarken ve el bileğini yukarı kaldırırken oluşan ağrıdan şikayet ederler. İstirahatte iken ağrı olmaz ve dirsek hareket açıklığı normaldir.

TENİSCİ DİRSEĞİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Hastanın hikayesini dikkatli almak ve muayene ile bir iki testi yapmak tanı için genelde yeterlidir. Ancak bu hastalıkla karıştırılabilecek boyunla ilgili problemleri ve sinir sıkışmalarını da göz ardı etmemekte yarar vardır. Gerekirse grafi, EMG ve boyun MR tetkiki yapılabilir.

TENİSCİ DİRSEĞİNDE TEDAVİ NASILDIR?

Tedavi için öncelikle istirahat ve beraberinde medikal ilaçlar ile dirseklikler verilir. Bunlar şikayetlerin geçirilmesi için yeterli olmazsa dirsek bölgesine lokal enjeksiyon ve beraberinde istirahat ateli uygulanabilir. Ya da böbrek taşı kıran ESWT dediğimiz makinalarla dirseğe birkaç kez, birkaç gün aralarla ses dalgası uygulanabilir. Buraya kadar olan tedavilerle genelde sonuç alınır. Ancak yine de devam eden inatçı şikayetler varsa; dirsek bölgesindeki kasların yapıştığı bölge cerrahi olarak açılarak yumuşak doku temizliği ve tamiri yapmak gerekir.