[:tr]
[:]

KARACİĞER YAĞLANMASI NEDİR ?

2024-07-01

KARACİĞER YAĞLANMASI NEDİR ?

Gerek karaciğer yağlanması, gerek insülin direnci veya diyabet, hipertansiyon, gut rahatsızlığı, aterosklerotik kalp rahatsızlığı gibi hastalıklarda genellikle aslında altta yatan temel sorun inflamasyondur. Diğer adıyla türkçemizde yangı veya mikrobik olmayan iltihabi reaksiyon da diyebiliriz. Burada hücre haberleşmesini bozan durumlar söz konusudur. Bu durumun arka planında çoğu zaman kötü veya bozulmuş yaşam tarzları vardır. Bozulmuş yaşam tarzı denilince uyku bozuklukları, stres, yeme bozuklukları, yenilen besin ürünlerinin nitelik kaybı; rafine aşırı karbonhidratlı olması, doğal ve besleyici özelliklerinin yetersizliği, veya basit şeker yerine geçen alkolün çok kullanılması olabilir.

Karaciğer yağlanması basit karaciğer yağlanması ve inflamatuar karaciğer yağlanması diye kategorize edilebilir. İnflamatuar karaciğer yağlanmasında basit karaciğer yağlanmasından farklı olarak bozulmuş karaciğer testleri ile kendini gösterir ve daha önemli bir durumdur. Buradaki yükselme karaciğer hücrelerinin ve daha doğrusu tüm vücudun şiddetli inflamasyona maruz kaldığının basit ve iyi bir göstergedir. Bu “inflamasyon durumu” vücudun diğer alanlarında farklı laboratuvar ve fizyopatolojik göstergeleri vardır. Bunlar şekerin hücre içine girmesinde direnç kendini gösteren insülin direnci veya şeker hastalığı, hipertansiyonla, yüksek trigliserid seviyesi, kanda iltihap göstergesi olan Hscrp, bozulan damar duvarı olaylarının eşlik ettiği ateroskleroz, kalp hastalığı veya inme gibi sonuçları olabilir. Son yıllarda yapılan çalışmalar ile inflamatuar karaciğer yağlanması ile siroz ve siroz sonrasında karaciğer kanseri gelişimine yol açtığı gösterilmiştir.

Özetle karaciğerin iltihabi yağlanması veya tıbbi adıyla hepatosteatoz kötü yaşam tarzını yansıtan önemli bir göstergedir. Basit bir karaciğer kan testi risk ve yaşam tarzınızı göstermede önemli parametredir.