[:tr]
[:]

ULTRASON NEDİR?

2024-07-01

ULTRASON NEDİR?

Ultrason vücudumuzdaki yapıların görüntülerini oluşturmak için insan kulağının duyma sınırının üzerinde yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan bir görüntüleme yöntemidir. Röntgen ve tomografiden farklı olarak iyonlaştırıcı radyasyon (X ışınları) içermez. Ultrason taramaları güvenlidir ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Gebelik incelemelerinde gelişmekte olan bebeğin sağlığı, karaciğer, safra kesesi, böbrek hastalıkları, tiroid bezi, meme, rahim, yumurtalıklar, prostat hastalıkları gibi birçok alanda son derece faydalı bilgiler sağlamaktadır.

Normal bir ultrason ile kan akışını net olarak değerlendiremeyiz. Doppler ultrason damarlardaki kan akış durumunu ve hızını değerlendirmek için kullanılan özel bir ultrason türüdür. Kan akışının durumuna göre ultrason ekranında mavi ve kırmızı renkler oluşmaktadır. Renkli doppler ultrasonografi boyun, kol ve bacak damarlarındaki veya karın içi organlardaki pıhtı veya atardamarlardaki daralma ve tıkanmaların neden olabileceği kan akışı sorunlarını ortaya çıkarabilir. Damarsal ve kalp ile ilgili incelemeler dışında gebelikte anne ve bebeğe ait damarları izlemede de yardımcıdır.